Πρόσκληση για Δημοτικό Συμβούλιο

ΠΡΟΣ

1. Δήμαρχο Έδεσσας

2. Τα Μέλη του Δημοτικού Συμβουλίου

3. Τον Πρόεδρο της Δημοτικής Κοινότητας Έδεσσας για τα 1ο, 6ο, 7ο, 9ο, 10ο, 25ο, 26ο και 27ο θέματα της ημερήσιας διάταξης

4. Τους Προέδρους Τοπικών Κοινοτήτων

α) Άγρα κ. Γεώργιο Κούκο για τα 26ο και 27ο θέματα της ημερήσιας διάταξης

β) Αγίου Αθανασίου κ. Βασίλειο Νάντση για τα 3ο, 26ο και 27ο θέματα της ημερήσιας διάταξης

γ) Άρνισσας κ. Κυριάκο Χατζηγεωργούδη για τα 5ο , 26ο και 27ο θέματα της ημερήσιας διάταξης

δ) Βρυττών κ. Χρήστο Γεωργίου για τα 26ο και 27ο θέματα της ημερήσιας διάταξης

ε) Γραμματικού κ. Νικόλαο Μούκα για τα 26ο και 27ο θέματα της ημερήσιας διάταξης

στ) Καρυδιάς κ. Γεώργιο Παύλου για τα 26ο και 27ο θέματα της ημερήσιας διάταξης

ζ) Μεσημερίου κ. Αντώνιο Βλαδίκα για τα 26ο και 27ο θέματα της ημερήσιας διάταξης

η) Νησίου κ. Πέτρο Γκουνούση για τα 26ο και 27ο θέματα της ημερήσιας διάταξης

θ) Παναγίτσας κ. Γεώργιο Παπαδόπουλο για τα 2ο, 4ο , 12ο, 26ο και 27ο θέματα της ημερήσιας διάταξης

ι) Περαίας κ. Θεμιστοκλή Καρυδόπουλο για τα 12ο , 13ο, 26ο και 27ο θέματα της ημερήσιας διάταξης

ια) Πλατάνης κ. Γεώργιο Μπουρδάνη για τα 26ο και 27ο θέματα της ημερήσιας διάταξης

ιβ) Ριζαρίου κ. Ευστάθιο Καλλιανίδη για τα 26ο και 26ο θέματα της ημερήσιας διάταξης

ιγ) Σωτήρας κ. Χρήστο Δούμτση για τα 14ο, 26ο και 27ο θέματα της ημερήσιας διάταξης

ιδ) Φλαμουριάς κ. Δημήτριο Τότλη για τα 26ο και 27ο θέματα της ημερήσιας διάταξης

Σας προσκαλούμε στο Δημαρχείο Έδεσσας σε συνεδρίαση την Παρασκευή 29 Ιουνίου 2012 και ώρα 19.00 για συζήτηση και λήψη απoφάσεων στα παρακάτω θέματα της ημερήσιας διάταξης:

1. Έγκριση Πρωτοκόλλου Προσωρινής και Οριστικής Παραλαβής έργου: "Κατασκευή-διαμόρφωση σύνδεσης Βαροσίου με περιοχή των Μύλων"

2. Έγκριση Πρωτοκόλλου Προσωρινής και Οριστικής Παραλαβής έργου: «Επέκταση νεκροταφείου Παναγίτσας»

3. Έγκριση Πρωτοκόλλου Προσωρινής και Οριστικής Παραλαβής έργου: «Ανάπλαση οικισμού Νέου Αγ. Αθανασίου»

4. Έγκριση Πρωτοκόλλου Προσωρινής και Οριστικής Παραλαβής έργου: «Ασφαλτόστρωση-αποκατάσταση οδοστρώματος Παναγίτσας»

5. Έγκριση Πρωτοκόλλου Προσωρινής και Οριστικής Παραλαβής έργου: «Επέκταση κοιμητηρίων & διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου Ι.Ν. Παναγίτσας στο Δ.Δ. Άρνισσας»

6. Παράταση Τμηματικών προθεσμιών με έγκριση δαπάνης αναθεώρησης εργασιών του Χρονοδιαγράμματος του έργου: «Αναβάθμιση πολυχώρου πολιτισμού "Μ. Αλέξανδρος & περιβάλλοντος χώρου»

7. Παράταση Τμηματικών προθεσμιών με έγκριση δαπάνης αναθεώρησης εργασιών του Χρονοδιαγράμματος του έργου: «Ανάδειξη δικτύου ποταμοβραχιόνων της πόλης της Έδεσσας ως ζωντανό στοιχείο της καθημερινότητάς της»

8. Παράταση συμβατικής προθεσμίας με έγκριση δαπάνης αναθεώρησης εργασιών έργου: «Αναπλάσεις κοινοχρήστων χώρων»

9. Παράταση συμβατικής προθεσμίας με έγκριση δαπάνης αναθεώρησης εργασιών έργου: «Διαμόρφωση και ανακατασκευή πεζοδρομίων για τη δημιουργία προσβάσιμης αλυσίδας στην πόλη της Έδεσσας»

10. Παράταση συμβατικής προθεσμίας με έγκριση δαπάνης αναθεώρησης εργασιών έργου: «Υποδομή εγκατάστασης συστήματος ελεγχόμενης στάθμευσης»

11. Έγκριση σύναψης Προγραμματικής Σύμβασης του έργου «Βελτίωση ενεργειακής απόδοσης εγκαταστάσεων του Δήμου Έδεσσας», το οποίο εντάσσεται στο εγκεκριμένο πρόγραμμα «ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ», με την Δ.Ε.Υ.Α.Ε.

12. Λήψη απόφασης ότι δεν απαιτούνται απαλλοτριώσεις για το έργο: «Επιχειρησιακό σχέδιο ανάπλασης κοινοχρήστων χώρων στο Δήμο Βεγορίτιδας-Ανάπλαση στον οικισμό Περαίας-Ανάπλαση στον οικισμό Ζέρβης»

13. Υποβολή αιτήματος για παραχώρηση κατά χρήση στο Δήμο Έδεσσας από το Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης & Τροφίμων, έκτασης 6.500 τ.μ. τμήματος του αριθμ. 737 αγροτεμαχίου του αγροκτήματος Περαία.

14. Υποβολή αιτήματος για παραχώρηση κατά χρήση στο Δήμο Έδεσσας από το Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης & Τροφίμων, έκτασης 10 τ.μ. εντός της κοινόχρηστης εποικιστικής έκτασης του τεμαχίου 944 της Τ.Κ. Σωτήρας καθώς και 10 τ.μ. εντός του τεμαχίου 437 του αγροκτήματος Σαμαρίου

15. Πρόσληψη προσωπικού με δίμηνες συμβάσεις για την κάλυψη κατεπειγουσών και εποχικών αναγκών.

16. Συγκρότηση επιτροπής παραλαβής για την προμήθεια υλικών φωτισμού.

17. Ανάληψη και απόδοση της επιχορήγησης προς το Ν.Π.Δ.Δ. του Δήμου Κοινωνικής Προστασίας, Αλληλεγγύης και Αθλητισμού με την επωνυμία «ΕΥ ΖΗΝ».

18. Έγκριση της έκθεσης Α΄ τριμήνου του έτους 2011, για την εκτέλεση του προϋπολογισμού.

19. Έγκριση της έκθεσης Β΄ τριμήνου του έτους 2011, για την εκτέλεση του προϋπολογισμού.

20. Έγκριση της έκθεσης Γ΄ τριμήνου του έτους 2011, για την εκτέλεση του προϋπολογισμού.

21. Έγκριση της έκθεσης Δ΄ τριμήνου του έτους 2011, για την εκτέλεση του προϋπολογισμού.

22. Έγκριση της έκθεσης Α΄ τριμήνου του έτους 2012, για την εκτέλεση του προϋπολογισμού.

23. Διαγραφές ποσών και επιστροφές χρημάτων από φορολογικούς καταλόγους του Δήμου Έδεσσας.

24. Χορήγηση παραγωγικής άδειας λαϊκών αγορών στο Γεώργιο Ταρσούνα του Ιωάννη

25. Έκδοση κανονιστικής απόφασης που αφορά μέτρα κυκλοφοριακής ρύθμισης στο Δ. Έδεσσας.

26. Διορισμός υδρονομέων και εποπτών για την αρδευτική περίοδο έτους 2012.

27. Τροποποίηση της υπ΄αρίθ. 80/2012 απόφασης του Δημοτικού Συμβουλίου με θέμα «Οργάνωση άρδευσης Δήμου Έδεσσας έτους 2012»

28. Έγκριση σύναψης Προγραμματικής Σύμβασης μεταξύ Δήμου Έδεσσας και του Συνδέσμου διαδημοτικής συνεργασίας ολοκληρωμένης διαχείρισης στερεών αποβλήτων 2ης διαχειριστικής ενότητας Ν. Πέλλας για τη διενέργεια του διαγωνισμού «Λειτουργία ΧΥΤΑ 2ης Δ.Ε. Ν. Πέλλας»

29. Μεταφορά μαθητών πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης του Δήμου Έδεσσας για το σχολικό έτος 2012 - 2013

30. Ανακοινώσεις εγγράφων.