Δράση για την παγκόσμια Ημέρα κατά του AIDS

Στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας κατά του AIDS, το Τοπικό Συμβούλιο Νέων του Δήμου Έδεσσας, σε συνεργασία με την Δημοτική αρχή θα μοιράσουν ενημερωτικό υλικό στους μαθητές των Λυκείων της Έδεσσας, το οποίο αναφέρεται στον ιο του AIDS, στους τρόπους μετάδοσης του και στις μεθόδους προστασίας από το ιο.

Παράλληλα, συμβολικά θα δοθούν και προφυλακτικά, ως το πρώτο δείγμα της προφύλαξης από το AIDS.

Για την δράση του ΤΟ.ΣΥ.Ν, ο πρόεδρος του Δ.Σ Αντώνης Μπουρδάνης, έκανε την εξής δήλωση:

΄΄ Είναι μια πράξη ευθύνης, απέναντι στον συνάνθρωπο. Η ενημέρωση είναι το πρώτο ζητούμενο και αυτό είναι το μήνυμα που θέλουμε να περάσουμε πρώτα στους συνομήλικους μας και φυσικά σ΄όλο τον κόσμο. Θέλουμε υγιείς σχέσεις, λέμε όχι στον εφησυχασμό, αλλά όχι και στον πανικό. Όσο πιο πολλά γνωρίζουμε, τόσο πολύ προσέχουμε. Η ζωή είναι ωραία, η ζωή είναι δικαίωμα όλων να την προστατεύουμε΄΄.

Ο Πρόεδρος

ΤΟ.ΣΥ.Ν Δήμου Έδεσσας