Από σήμερα ξεκινά η ελεγχόμενη στάθμευση στο κέντρο της πόλης

Από σήμερα 1-3-2012 ξεκινάει η ελεγχόμενη στάθμευση στο κέντρο της Έδεσσας, όπου έχουν καθοριστεί οι θέσεις στάθμευσης.

Το ωράριο ισχύος του μέτρου της ελεγχόμενης στάθμευσης ακολουθεί το ωράριο λειτουργίας της αγοράς και το κόστος της στάθμευσης είναι 50 λεπτά ανά ώρα. Για τις ανάγκες εφαρμογής του μέτρου τα περίπτερα του κέντρου της πόλης έχουν προμηθευτεί κάρτες στάθμευσης, προκειμένου να εξυπηρετούνται οι οδηγοί.

Ειδική πρόβλεψη υπάρχει για τους μόνιμους κατοίκους του κέντρου της πόλης. Σύμφωνα με την σχετική απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου Έδεσσας το κόστος για τους μόνιμους κατοίκους είναι 75€ ανά έτος και το δικαίωμα αυτό τεκμηριώνεται με την προσκόμιση στις υπηρεσίες του Δήμου Έδεσσας αντιγράφου λογαριασμού της ΔΕΗ και υπεύθυνης δήλωσης.

Σκοπός της εφαρμογής του μέτρου της ελεγχόμενης στάθμευσης είναι η ελαχιστοποίηση της κίνησης των περιττών οχημάτων στο κέντρο και η διευκόλυνση της λειτουργίας της αγοράς.

Γραφείο Τύπου