Εκδηλώσεις εορτασμού της επετείου του Πολυτεχνείου

Ο Δήμος Έδεσσας τιμώντας την 38η επέτειο της εξέγερσης των Αγωνιστών του Πολυτεχνείου, σας καλεί στην εκδήλωση που θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 17 Νοεμβρίου 2011 και ώρα 12 το μεσημέρι στην πλατεία Ελευθερίας.

Το πρόγραμμα εορτασμού περιλαμβάνει επιμνημόσυνη δέηση, ομιλία και κατάθεση στεφανιών προς τιμήν των αγωνιστών του Πολυτεχνείου.

Για την επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου ο Δήμαρχος Έδεσσας, κ. Δημήτρης Γιάννου, δήλωσε «Ο εορτασμός της επετείου της εξέγερσης του Πολυτεχνείου είναι εξαιρετικά επίκαιρος, καθώς τιμούμε τους αγώνες των φοιτητών και του λαού για ελευθερία, βελτίωση της παιδείας και του οικονομικού επιπέδου του ελληνικού λαού, όπως συνοψίζονται στο σύνθημα “Ψωμί – Παιδεία – Ελευθερία”. Στη δύσκολη συγκυρία που ζούμε είναι απαραίτητο να αντλήσουμε δύναμη από τις σημαντικές ιστορικές στιγμές του Ελληνικού λαού για να μπορέσουμε να συμβάλουμε, ο καθένας από το δικό του μετερίζι, στη βελτίωση της κατάστασης της πατρίδας μας».

Πηγή: Γραφείο Τύπου