ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΣΕΩΝ ΑΠΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΥΣ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΑΣΚΗΣΗΣ ΥΠΑΙΘΡΙΟΥ ΠΛΑΝΟΔΙΟΥ ΕΜΠΟΡΙΟΥ -ΤΥΠΟΥ Β', ΓΙΑ ΤΟ ΕΤΟΣ 2014

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Ο Δήμαρχος Έδεσσας κ. Δημήτριος Γιάννου, μετά την αρίθμ. πρωτ. 88076/ 27-11-2013 και ΑΔΑ: ΒΛ12ΟΡ1Υ-ΡΚ9, απόφαση του Γενικού Γραμματέα Αποκεντρωμένης Διοίκησης Μακεδονίας -Θράκης, με την οποία καθορίζεται ο ανώτατος αριθμός των χορηγουμένων αδειών, για την άσκηση υπαίθριου εμπορίου-τύπου Β', για το έτος 2014, στο δήμο Έδεσσας, ανακοινώνει ότι θα χορηγηθούν (2) δύο άδειες υπαίθριου πλανόδιου εμπορίου-τύπου Β', για το 2014, στο δήμο Έδεσσας, σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις:

1.     Του Ν. 2323/1995 (ΦΕΚ 145/13-5-1995): «Υπαίθριο εμπόριο και άλλες διατάξεις», όπως  τροποποιήθηκε και ισχύει.

2.     Του Π.Δ. 254/2005 (ΦΕΚ 307/16-12-2005): «Ρύθμιση υπαίθριου εμπορίου (πλανόδιου και στάσιμου)», όπως τροποποιήθηκε και ισχύει.

3.     Του N. 3852/10 (ΦΕΚ 87 Α/7-6-2010) : «Νέα Αρχιτεκτονική της Αυτοδιοίκησης και της Αποκεντρωμένης Διοίκησης - Πρόγραμμα Καλλικράτης».

4.     Του άρθρου 14 του Ν. 4038/2012 (ΦΕΚ 14 Α/2-2-2012) «Επείγουσες ρυθμίσεις που αφορούν  την εφαρμογή του μεσοπρόθεσμου πλαισίου δημοσιονομικής στρατηγικής 2012 – 2015».

5.     Τις υπ΄αριθμ.  Κ1-961/03-05-2012 και Κ1-1784/28-9-2012 διευκρινιστικές  εγκυκλίους  του υπουργείου Ανάπτυξης , Ανταγωνιστικότητας  και Ναυτιλίας.

6.     Την  KYA   K1-164/17-1-2011 (ΦΕΚ 275 Β)« προσαρμογή διατάξεων  αρμοδιότητας Γ.Γ. Εμπορίου στην οδηγία 2006/123/ΕΚ σχετικά με τις υπηρεσίες στην εσωτερική αγορά».

7.     Την υπ΄αριθμ. 296/2013 γνωμοδότηση  του δημοτικού συμβουλίου ΄Εδεσσας για τον καθορισμό ανώτατου αριθμού αδειών υπαίθριου πλανοδίου εμπορίου.

8.     Την με αριθμ. πρωτ. 88076/27-11-2013 απόφαση του Γενικού Γραμματέα της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Μακεδονίας – Θράκης , για τον καθορισμό του ανώτατου αριθμού αδειών που θα χορηγηθούν για την άσκηση υπαίθριου πλανόδιου εμπορίου με άδεια τύπου Β, για το έτος 2014.

ΚΑΛΕΙ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΥΠΑΙΘΡΙΟΥ ΠΛΑΝΟΔΙΟΥ ΕΜΠΟΡΙΟΥ ΤΥΠΟΥ Β' να υποβάλλουν την αίτησή τους με όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά, τα οποία αναφέρονται παρακάτω, από 07 Ιανουαρίου 2014, ημέρα Τρίτη, μέχρι και 31 Ιανουαρίου 2014, ημέρα Παρασκευή, κατά τις εργάσιμες ημέρες και ώρες στο δήμο Έδεσσας

Κατηγορίες

Υπαίθριο πλανόδιο εμπόριο -τύπου Β'(ισχύει για την πώληση των λοιπών προϊόντων πέραν των πρωτογενών προϊόντων γης, αλείας, ιχθυο-καλλιέργειας),και ασκούν τη δραστηριότητά της μόνο στην περιφέρεια της αρμόδιας αρχής που τη χορηγεί (δηλ. στα γεωγραφικά όρια του δήμου Έδεσσας). Ν. 2323/1995.

« Για την άσκηση υπαίθριου πλανόδιου εμπορίου απαιτείται η κατοχή άδειας. Η άδεια χορηγείται με απόφαση της αρμόδιας αρχής όπου κατοικεί ο ενδιαφερόμενος(άρθρο 1 της ΚΥΑ Κ1-164/2011-ΦΕΚ 275 Β')

Θέσεις

Δύο (2) υπαίθριο πλανόδιο εμπόριο -τύπου Β΄(εκτός πρωτογενών προϊόντων γης, αλείας και ιχθυο-καλλιέργειας).

Προϋποθέσεις

Δικαίωμα απόκτησης άδειας υπαίθριου εμπορίου έχουν τα φυσικά πρόσωπα που είναι άνεργα και πληρούν τις παρακάτω προϋποθέσεις:

1) Δεν συνδέονται με οποιαδήποτε σχέση με οργανωμένη ομοειδή ή παρεμφερή επιχείρηση, σχετική με το αντικείμενο της υπαίθριας δραστηριότητάς τους.

2) Το ετήσιο συνολικό ατομικό εισόδημα, δεν υπερβαίνει το αφορολόγητο ποσό μισθωτών- συνταξιούχων, που ισχύει κάθε φορά στη φορολογία εισοδήματος (α΄κλίμακα της παρ. 1 του άρθρου 9 του ν. 2238/1994). Η προϋπόθεση του ατομικού εισοδήματος δεν ισχύει για την περίπτωση των γονέων  με τρία (3) τέκνα και των πολυτέκνων, η ιδιότητα των οποίων αποδεικνύεται με την προσκόμιση σχετικών βεβαιώσεων των αρμόδιων υπηρεσιών (Δήμων) ή της Πανελλήνιας Συνομοσπονδίας Πολυτέκνων.

Δικαιολογητικά

Για τη χορήγηση της άδειας υπαίθριου εμπορίου, ο ενδιαφερόμενος υποβάλλει:

ñ    Αίτηση.

ñ    Υπεύθυνη δήλωση, στην οποία δηλώνει ότι δεν κατέχει άδεια λαϊκής ή δημοτικής αγοράς και ότι δεν συνδέεται με οποιαδήποτε σχέση με οργανωμένη ομοειδή ή παρεμφερή επιχείρηση , σχετική  με το αντικείμενο της υπαίθριας δραστηριότητας του/της.

ñ    Εκκαθαριστικό σημείωμα φόρου.

ñ    Πιστοποιητικό από αρμόδια υπηρεσία από το οποίο αποδεικνύεται, κατά περίπτωση, ότι ανήκει σε μία από της κατηγορίες προσώπων όπου ανήκει, όπως :

α) Άτομα με αναπηρία τουλάχιστον 67% και τυφλοί.

β)Πολύτεκνοι και τέκνα αυτών, καθώς και γονείς με τρία τέκνα.

γ) Ανάπηροι και θύματα ειρηνικής περιόδου του ν. 1370/1944.

δ)Άτομα με αναπηρία πάνω από  50% , εφόσον δεν οφείλεται σε πολεμικά γεγονότα.

ε)Γονείς ανήλικων τέκνων με ειδικές ανάγκες και γονείς που προστατεύουν άτομα με νοητική υστέρηση, αυτισμό, βαριές αναπηρίες και πολλαπλές ανάγκες εξάρτησης.

στ) Έλληνες τσιγγάνοι ΡΟΜ που έχουν εγγραφεί στα δημοτολόγια των οργανισμών τοπικής αυτοδιοίκησης της χώρας

ζ)Ομογενείς βορειοηπειρώτες και ομογενείς παλιννοστούντες, προέρχονται από την Ε.Σ.Σ.Δ. και τον Πόντο

Η απόφαση αυτή  να τοιχοκολληθεί στον πίνακα ανακοινώσεων του Δήμου Έδεσσας.

Ο ΔΗΜΑΡΧΟΣ

ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΓΙΑΝΝΟΥ