ΠΕΡΙΛΗΨΗ ΔΙΑΚΗΡΥΞΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΜΙΣΘΩΣΗ ΤΩΝ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΕΚΤΑΣΕΩΝ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΤΟΠΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΆΡΝΙΣΣΑΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΈΔΕΣΣΑΣ

Δ Ι Α Κ Η Ρ Υ Ξ Η

Ο Δήμαρχος Έδεσσας

Διακηρύττει ότι :

Την 08 Οκτωβρίου 2018 ημέρα Δευτέρα και ώρα 10.00 π.μ.- 11.00 π.μ. θα διενεργηθεί στο Δημοτικό Κατάστημα Έδεσσας και μπροστά στην Επιτροπή Διενέργειας Δημοπρασιών του Δήμου μας, φανερή προφορική και πλειοδοτική δημοπρασία για την εκμίσθωση των παρακάτω δημοτικών εκτάσεων που βρίσκονται στην Τοπική Κοινότητα Άρνισσας του Δήμου Έδεσσας και συγκεκριμένα:

-  δημοτικής έκτασης 963,74 τ.μ. που αποτελεί τμήμα του με αριθμό 6753 κοινού χέρσου, συνολικής έκτασης 4.739,04 τ.μ.

-  δημοτικής έκτασης 3.407,21 τ.μ. που αποτελεί τμήμα του με αριθμό 209 κοινού Χερσολείβαδου, συνολικής έκτασης 25.188 τ.μ.

για δεκαοχτώ (18) χρόνια, με τους παρακάτω όρους:

1.-   Εγγύηση  συμμετοχής στη  δημοπρασία  ορίζεται :

α) για τη δημοτική έκταση 963,74 τ.μ. το ποσό των τεσσάρων ευρώ και ογδόντα δύο λεπτά (4,82€) και

β) για τη δημοτική 3.407,21 τ.μ. το ποσό των δεκαεπτά ευρώ και τέσσερα λεπτά  (17,04€)

σε γραμμάτιο του Ταμείου Παρ/κών και Δανείων ή ισόποση εγγυητική επιστολή αναγνωρισμένης Τράπεζας.

2.-  Ως ελάχιστο όριο πρώτης προσφοράς ετήσιου μισθώματος ορίζεται:

• για  τη  δημοτική έκταση 963,74 τ.μ. που αποτελεί τμήμα του με αριθμό 6753 κοινού χέρσου, συνολικής έκτασης 4.739,04 τ.μ. το ποσό των σαράντα οχτώ ευρώ και δεκαοχτώ λεπτά (48,18€) ετησίως για όλο το αγροτεμάχιο

•   για  τη δημοτική  έκταση 3.407,21 τ.μ.  που αποτελεί τμήμα του με αριθμό 209 κοινού χέρσολείβαδου, συνολικής έκτασης 25.188 τ.μ.  το ποσό των εκατόν εβδομήντα ευρώ και τριάντα πέντε λεπτά  (170,35€) ετησίως για όλο το αγροτεμάχιο

3.- O τελευταίος πλειοδότης υποχρεούται να παρουσιάσει αξιόχρεο εγγυητή για να υπογράψει το πρακτικό της δημοπρασίας και την ιδιωτική σύμβαση μίσθωσης.

4.- Τα κηρύκεια δικαιώματα, τα έξοδα κατάρτισης της σύμβασης και τα έξοδα δημοσίευσης της διακήρυξης βαραίνουν τον τελευταίο πλειοδότη.

Για τους λοιπούς όρους τους διαλαμβανομένους στην σχετική απόφαση της Οικονομικής Επιτροπής οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να λάβουν γνώση απευθυνόμενοι στο Γραφείο Εσόδων και Δημοτικής Περιουσίας  του Δήμου και στο   Τηλ. 23813-50766.

Ο Δήμαρχος Έδεσσας

ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΓΙΑΝΝΟΥ