Εκδήλωση μνήμης για τους Μακεδονομάχους Άγρα και Μίγκα

Στο χώρο μαρτυρίου των Μακεδονομάχων Άγρα και Μίγκα, όπου υπάρχει το μνημείο των Μακεδονομάχων, θα πραγματοποιηθεί εκδήλωση μνήμης προς τιμήν τους, το απόγευμα της Κυριακής 2 Ιουνίου 2013.

Στην εκδήλωση θα συμμετάσχουν ο Δήμαρχος Τριφυλίας, κ. Κωνσταντίνος Κόλλιας και ο Δήμαρχος Νάουσας κ. Αναστάσιος Καραμπατζός, εκπροσωπώντας τους γενέθλιους τόπους των Μακεδονομάχων, ενώ έχουν προσκληθεί οι Δήμαρχοι των Δήμων του Νομού Πέλλας και εκπρόσωποι όλων των φορέων της περιοχής.

Μετά την επιμνημόσυνη δέηση και την έπαρση της σημαίας, ο Σχολικός Σύμβουλος Δημοτικής Εκπαίδευσης, κ. Αντώνιος Παππούς, θα εκφωνήσει ομιλία για το χρονικό της ημέρας και θα ακολουθήσει κατάθεση στεφάνων.

Στη συνέχεια θα πραγματοποιηθεί πολιτιστική εκδήλωση με συμμετοχή των Πολιτιστικών Συλλόγων Καρυδιάς και Γαργαλιάνων, τόπο καταγωγής του Καπετάν Άγρα.

Γραφείο Τύπου