Έκθεση Εργαστηρίου Κεραμικής Τέχνης του ΑΠΕΛΛΗ

img_3698.jpg
img_3702.jpg

Μία εξαιρετικά ενδιαφέρουσα έκθεση του Συλλόγου Εδεσσαίων Καλλιτεχνών «Απελλής» πραγματοποιείται στο Παρθεναγωγείο Έδεσσας και παρουσιάζει έργα του Εργαστηρίου Κεραμικής Τέχνης.

Στα εγκαίνια της έκθεσης πραγματοποιήθηκε γόνιμος διάλογος για τη συμμετοχή των καλλιτεχνών στα τοπικά κοινωνικά δρώμενα και ο Δήμαρχος Έδεσσας κ. Δημήτρης Γιάννου πρότεινε μετά την ολοκλήρωση της έκθεσης να πωληθούν τα εκθέματα και τα χρήματα να διατεθούν για τις ανάγκες του Γηροκομείου Έδεσσας. Μάλιστα κατατέθηκαν και άλλες προτάσεις για παράλληλες καλλιτεχνικές εκδηλώσεις που θα πλαισιώσουν την προσπάθεια.

«Ο «Απελλής» και τα μέλη του κάνουν μία εξαιρετική προσπάθεια σε πολλά επίπεδα. Το σίγουρο είναι ότι αναβαθμίζουν την πνευματική και καλλιτεχνική ζωή της πόλης, αλλά με την υλοποίηση των παραπάνω προτάσεων θα συνδράμουν το κοινωνικό έργο των φορέων της πόλης», δήλωσε ο Δήμαρχος Έδεσσας αμέσως μετά τα εγκαίνια της έκθεσης που είναι σε εξέλιξη έως και τις 9 Ιουνίου.

Γραφείο Τύπου