Συνάντηση Δημάρχου Έδεσσας με την Πρόεδρο της Επιτροπής «Ελλάδα 2021»

Υποβλήθηκε από press dhmou edessas στις Τρί., 11/05/2021 - 13:42
proedros_epitropis_2021_1.jpg

Με την Πρόεδρο της Επιτροπής «Ελλάδα 2021», κα Γιάννα Αγγελοπούλου Δασκαλάκη, συναντήθηκε ο Δήμαρχος Έδεσσας, κ. Δημήτρης Γιάννου. Ο Δήμαρχος της δώρισε μία εικόνα του Άγιου Καλλίνικου, προσφορά του Σεβασμιότατου Μητροπολίτη Εδέσσης, Πέλλης και Αλμωπίας, κ. Ιωήλ και ένα αντίτυπο του βιβλίου του Δημήτρη Ευαγγελίδη με τίτλο «Η συμμετοχή της Έδεσσας και της περιοχής στην Εθνεγερσία του 1821».

Αντικείμενο της συνάντησης ήταν η πρόταση του Δήμου Έδεσσας για χρηματοδότηση της αποκατάστασης της πρώην οικίας Ζήμνα και λειτουργία ως επισκέψιμου χώρου προβολής της Έδεσσας και της συμβολής της στους Εθνικούς Αγώνες, ενώ ο Δήμαρχος προσκάλεσε την Πρόεδρο στις εορταστικές εκδηλώσεις για την απελευθέρωση της πόλης, στις 18 Οκτωβρίου.

( categories: )