«Ο χορός από το χθες στο σήμερα»

Φεστιβάλ Νεολαίας του Δήμου Έδεσσας

Η Κυριακή 9 Σεπτεμβρίου είναι αφιερωμένη στο χορό. «Ο χορός από το χθες στο σήμερα», όπως ονομάστηκε η βραδιά, περιλαμβάνει παρουσίαση χορευτικών τμημάτων της πόλης μας, από την παράδοση, τις ρίζες μας και το παρόν.
Τα χορευτικά της νεολαίας των Συλλόγων Φιλοπρόοδος Μέγας Αλέξανδρος, Ποντίων Έδεσσας «Άγιος Θεόδωρος Γαβράς» και Φίλων Παραδοσιακής Μουσικής και χορού, θα χρωματίσουν τη βραδιά μας με παραδοσιακούς χορούς του τόπου μας από τη Μακεδονία, τον Πόντο και τη Θράκη, ενώ η ομάδα του Lating και tango event θα παρουσιάσει μοντέρνους χορούς LATIN.
Ο χορός ήταν και θα είναι πάντα το μέσον με το οποίο ο άνθρωπος εκφράζει τη χαρά, τη λύπη και τον πόνο του. Είναι αναπόσπαστο κομμάτι της ζωής και της έκφρασης και γι αυτό το λόγο ήταν αδύνατο να λείπει από τις τριήμερες εκδηλώσεις του Φεστιβάλ Νεολαίας του Δήμου Έδεσσας «εκφράσου ελεύθερα».